2010. április 28., szerda

Bejelentkezés

Re!
Mostanában inkább a sulival foglalkozom, mint a programozással.
Tegnap például egyés este a Mechatronika c. tárgyamra készítettünk kötelező programot. A feladatot korábban már leírtam. Az a szomorú, hogy hiba van immár 4 kidolgozott feladat a kezemben, gyakorlatilag rosszak. A feladat lényegi része nincs benne a dokumentiációban. Egyszer valaki okos megcsinálta, aztán azóta mindenki az övét másolja. Hiába. Nem tanítják olyan szinten ezt, hogy esélyünk legyen megcsinálni (kicsit durvának tartom, hogy sehol nem beszéltek mélyebben az arcus-os szögföggvényekről). Így mi sem tudunk jobbat csinálni, próbáljuk másolni az elődöket. Este ismét összeülünk, remélhetőleg sikerül befejezni az egészet.
Héten be kell fejeznem az AutoCAD kötprogimat, mert vasárnap lejár a leadási határidő. Akárcsak a digitális képfeldolgozásnak. Hál' Istennek utobbival már nincs sok baj, csak a leírásnak megfelelően be kell csomagolni. Két hét van még a suliból ezen kívül, de elég húzósnak ígérkezik :s
Szakdolgozattal egész jól állok. Pár új kényelmi funkciót kell még belevennem meg adatokkal feltölteni. Lehet hétvégén ezt csinálom, bár nagyon szeretném, hogy ne legyen rá időm! [ ;-) ]
Tanár Úr azt mondta nyáron ugyan nem kötelező csinálni a szakdolgozatot, de akár új funkcióként beletehetnék egy sematikus térképet. Igazából nagyon érdekel a dolog, mert grafikusan kellene programozgatni, másrészt nem tűnik túl könnyű feladatnak, szóval még nem tudom mi lesz belőle :)
2-től AAR zh... szerencsére nem sok pont kell. Abból is, hogy mi lesz :s Huh nem tudom, a kötprog sehogy nem áll. Ami gáz, hogy az adatbázis része se, tehát ha osztottan kapjuk a pontokat akkro se biztos h megütöm a lécet :s Minden esetre azért: bizakodjunk! :)

2010. április 24., szombat

Assembly, szakdolgozat, és a többi

Re
Koliban nem nagyon tudok alkotni, de itthon azért igyexem :) Tegnap délután összedobtam egy ismerősnek egy asm kötprogit. A progi nem túl bonyolult. A felhasználótól 3 számot kell bekérni. Első szám a számrendszert jelöli, amiben a 2. szám van. Persze figyelni kell rá, hogy csak olyan karaktereket írhasson be a felhasználó, amik érvényesek abban a számrendszerben. A 3. szám ismét egy szám ismét egy számrendszert jelöl, hogy melyikbe váltsuk át. Végül ki kell írni az átváltást. A hatványok tárolásával volt pici bajom, de aztán megoldottam, mert inkább eltároltam szövegként - mint egy korábbi feladatban is. Ha gyakvezér megadta a megfelelő pontokat a feladatra, felteszem a forráskódot.
Szakdolgozattal foglalkoztam ma (elég korán keltem szombathoz képest). A 3 fő hiányosságot amit tanár úr mondott úgy gondolom, hogy belevittem a progiba. Most még egy youtube néző cuccot telepítek a Mio-ra (mert hát az fontos :D) Aztán lassan hozzáfogok az adatbázis alapú rendszerekhez.
Tegnap CAD-eztem is. Lassan kész a beadandó, ami nekem egy Simson S50 főtengely, hajtókarral. Amint kész mutatok képeket, hogy hogy sikerült.
Pár napja befejeztem, a digitális képfeldolgozás kötprogit is. Nem erőltettem meg magam, egy tükrözéses feladatot választottam. Nem túl látványos, de arra jó, hogy teljesítsem a tárgyat.
Ennyi :)

2010. április 17., szombat

Assembly, szakdolgozat

Re
Mai napom suli dolgokkal ment el. Délelőtt a szakdolgozatom irogattam, csináltam a progiba pár súgó feliratot, tovább új beállítások is belekerültek. Dél körül valami elromlott, lehet holnap kijavítom és még fejlesztem majd.
A délután teljes egészében elment az assemblyvel. Egy kötelező programot írtam meg - persze nem magamnak, csak úgy magam miatt. Assembly elég távol áll tőlem, viszont valahogy elkezdtem csinálni és szinte már élveztem (lehet h mazoista vagyok?). Ma este végül si 90%-osan elkészült a program. A specifikációja úgy szól, hogy olyan progit kell írni, ami számokat vár, és azokat adja össze, vagy vonja ki. Két számra működik a program, most már csak az kell, hogy egymás után lehessen bevinni a számokat. Remélem a megkötések nem túl szigorúak...

2010. április 13., kedd

Köridő mérő

Re
A mai szabad estét arra szántam, hogy megpróbálok egy mobil alkalmazást összerakni, de most nem Windows Mobile-ra, hanem Java-s telefonra. Annál is inkább, mert szeretném majd a szakdolgozatomat később átírni rá.
Hát... A WM után pici macerás, nincs mit szépíteni. Előszőr is szükségem volt egy Sony Ericsson SDK-ra, mivel a W880-asomra terveztem fejleszteni. Mivel a Netbeans egy pufibb verzióját tettem fel, már benne volt a mobil fejlesztéshez szükséges plug-in. Kisebb nehézségek árán sikerült az SDK-t is bele tenni. Most már tudtam dolgozni, fordítani, de azt sajnos nem sikerült elérnem, hogy az SDK-n keresztül összekötött telefonomon egyből fusson, így kénytelen voltam minden fordítás után átküldeni. Két kattintás, nem arról van szó, csak mégis kényelmesebb, ha fordítás után fut automatikusan.
A Netbeansben még nem csináltam ilyesmit, és érdekes így egy este után. A szerkesztő ablaknak 4 nézete van. Elsőben a forráskód böngészhető, bár ahogy megszokhattuk/juk a Netbeans elég sok mindent elzár tőlünk. Amit elzár, azt a Design oldalon lehet állítgatni. Itt látjuk a formunkat, ide tehetjük be a palattáról a gombokat, szöveg dobozokat és hasonlókat valamint a komponensek tulajdonságait is itt állíthatjuk be. A harmadik fül a Flow, itt egy folyamat ábrát készíthetünk, hogy az egyes akciókra milyen formok jöjjenek elő, mik tünjenek el. Ha ez kész, utána a program le is generálja nekünk a szükséges kódot. Nagyon kultúrált. A 4. fül bizonyos Analizer, nem látom még hasznát, de biztosan van :)
Meglátjuk mi sül ki belőle :)
Csak még azt nem mondtam mire gondoltam :) Kezdés képen egy köridő mérő programot. Gomb nyomástól gombnyomásig méri az időt tárolja. Átlagot számol, szélsőségeket, körök számát. Következő lépésben beállítható, hogy mekkora a körpálya hossza. Idő és távolság, és már meg is kaptuk az átlag sebességet és az összesen megtett távolságot - jöhet az edzés program :D Az átlagokból lehet tudok majd saccolni pillanatnyi távot is, persze ez pontatlan, de poénnak nem rossz :)
Szép lenne ha fájlban tudná menteni a progi az eredményeket és az asztalon meg lehetne nézni.
Ez már azért nem egyszerű, meg nekem felesleges is, szóval valószínűleg nem lesz meg.

2010. április 11., vasárnap

Prog1, Cantata

Re
Egy ismerős megkért segítsek neki megírni egy kötelező programot Programozás 1-ből. A játék amit el kellett készíteni egy dáma játékhoz hasonló, nem tudom ki ismeri. A neve Centúriók csatája.
A lényege, hogy van két csapat 16+1 bábúval. A játék első felében a két játékos elhelyezi a bábúit a táblán, ezután jön a harc. Felváltva mehetnek a katonáikkal előre, hátra és oldalra, 1-1. Az ellenfél katonáját úgy lehet levenni (mert hát ez a játék célja), ha két saját egységgel közre fogjuk. A centuriók nem sokban különböznek a katonáktól, csak annyiban, hogy ők a tirgis ügyességével képesek átugrani az ellenfél bábúját. A játék végetér ha elfogy valakinek az összes bábúja (v. egy marad, mert azért 1 babúval közrefogni akárkit elég nehéz :D) vagy ha valamelyik játékos mozgásképtelen lesz.
A megvalósítás nem tartott túl sokáig, bár biztosan lesz benne pár hiba. Ha lezárult a beadási határidő, felteszem a játékot ide is. Ki lehet próbálni :)

Időközben eszembe jutott, hogy a Cantata kötprogim blokrajzát ígértem, hogy felteszem. Aki nem emlékezne egy háttér elé kellett egy pálmagát betenni. Íme:

Mit is csinál? A felső User defined dobozba kerül be a háttér kép, az alsóba a pálma. Kezdés képen a pálmafás képet kibővítem akkorára mint háttér, és a helynek megfelelően eltolom. Ezután maszkot kell készíteni, de ezt csak szinenként tudom, ezért mind a két képet szétbontom a színcsatornáira (R, G, B). Vágással (bizonyos érték alatti rész 0, az fölötti 1-es) elkészítem a maszkokat, amit ráhelyezek a háttérre (ahol a fa van ott 0 értéket kap) és a pálmára is (ahol nincs fa ott 0). Az így elkészített maszkolt képeket összeadom, majd a Join dobozzal egyesítem a 3 csatornát és kész is. Egyszerű, nem? :)

2010. április 9., péntek

Mechatronika és a többi

Re
Ahogy vártam a szünetet, hogy majd mennyi mindenre lesz időm úgy csalódtam, hogy bár időm lenne kedvem valahogy nincs. Folyamatosan bennem az érzés, hogy "van még idő".
Semmivel nem haladok igazán.
Tegnap nekifogtam a Mechatronika kötproginak. Egy mobil robotot kell irányítani. A kerekeit tudjuk forgatni, és el kell kerülni egy akadályt vele, és eljutni a célig. Ehhez fuzzy irányítást kell alkalmazni.
Ha tanítottak volna rendesen ilyent semmi gond nem lenn, de hát így azt kell használni ami van, jelen esetben korábban leadott kötprogokat. Megtehetném, hogy lemásolom teljesen, és el is fogadnák, de azt túl egyszerű és valahogy szeretném magam megcsinálni. A képletek adottak és adott a blokkvázlat is. Sajnos a kettő nincs összhangban :) Döntsem el, h melyik a hiteles... Szép lesz...

2010. április 2., péntek

MP

Re
Utálom, utálom, utálom! A mikrovezérlő kötprogit nem fogom assembly-ben megírni. Lehetetlen nekem, túl boynolúlt és túl körülményes, nem vagyok én ehhez szokva.
Megpróbáltam C-ben. Abban se jobb a helyzet, de legalább valamennyire ismerem a nyelv lehetőségeit. Milyen kár h annó nem voltunk az ASM-re rákényszerítve :S

Hatékonyabb munka

Re
Sűrűn lesznek a postok, de ez hasznos így leírom.
Az egész onnan indult, hogy egy időben használtam egy StarDock nevű progit, amivel a képernyő széleire lehetett pakolni ikonokat, amik előjöttek, ha fölé húztuk az egeret. A fizetős verziója képet a startmenüt 100%-ig helyettesíteni. Mivel átlátszóság és hasonló dolgokat használt, a ritkábban használt menük elég lassan jöttek elő. Animáció miatt lassú is volt picit és gondoltam kéne gyorsítani rajta.
Picit más: kutatások igazolták, hogy jelentősen meg lehet növelni a hatékonyságot, ha ismerünk és használunk billentyű kombinációkat. Vannak nagyszerű makrózó programok, amikkel billentyű parancsokhoz lehet rendelni programokat. Ezzel több probléma is van, például a kicsit ritkábban használt kombinációkat elfeljti az ember, azon kívül a windwos és más programok is használnak ilyenekt, így összeakadhatnak. Tehát nekem ez se tűnik a legnyerőbbnek. Ami viszont bejött és használom az a következő.
A Windows+R (windows gomb amivel a start menü jön elő ha megnyomjuk) gombbal elő lehet hozni a Futtatást, ahova a beírt parancsok elindulnak. Van egy bizonyos PATH változó a windowson belül (azt nem mondtam, hogy én most windows alatt Windows XP-t értek, de valószínűleg régebbi és újabbakkal is hasonlóan működik), amiben útvonalak vannak és ha valamit rövidítve írunk be, ezeken az útvonalakon keresi meg és próbálja indítani. Egy példa: futatásba ha beírjuk: calc akkor előjön a számológép. A calc.exe valahol a windows belső bugyraiban van, de a mappája a PATH-ban szerepel így elindul.
A módszer egyszerű: egy mappába gyűjtsük össze a gyakran használt programok indító fájljait (csak a prancsikonokat! ez fontos, több szempontból is), a windowsnak a PATH-on keresztül mondjuk meg, hogy ha beírunk valamit nézze meg azt a mappát is és kész is vagyunk.
Sorban:
  1. Készítsünk egy mappát valahol a rendszerben. Tehetjük az asztalra is, de ott zavarhat. Én a C meghajtó gyökerébe teszem. A neve mondjuk parancsok (elviekben lehet ékezetes is, én azonban nem kisérleteznék vele :D). A mappa helye így a C:\parancsok lesz.
  2. Hozzá adjuk a PATH-hoz! Figyelem, csúnyán meg lehet keverni a rendszert! Csak óvatosan és figyelmesen! Felelősséget nem vállalok! Ehhez menjünk a Vezérlőpult / Rendszer tulajdonságokra (Windows+ Pause-Break vagy Sajátgép - jobbgomb / Tulajdonságok). A rendszertulajdonságok ablakon menjünk a Speciális fülre és nyomjuk meg a Környezeti változók gombot. A REndszerváltozók listában keressük ki a Path nevű változót és jelöljük ki. Ezután nyomjuk meg a Szerkesztést. A értékénél láthatjuk, hogy itt már szerepel jó pár könyvtár, ezekben mind belenéz a windows ha a Futtatásba írunk valamit. Az érték végére menjünk, írjunk be egy ;-őt (ezzel választjuk el egymástól a könyvtárakat) majd írjuk be az első lépésben létrehozott mappa nevét: C:\parancsok! Ha megvagyunk 3 db oké nyomásával bezárjuk a Rendszertulajdonságokat is és ha jól csináltuk akkor már kész vagyunk a lényegi résszel.
  3. Jöhet a parancsikon elhelyezése. Total Commanderje (TC) gondolom van mindenkinek, ezen fogom bemutatni. A TC-t ha telepítjük és kérjük akkor elhelyez egy parancsikont az asztalon. Ezt a parancsikon helyezzük át a parancsok mappába. Nevezzük át amire szeretnénk. Én csak röviden totalnak hívom (a jó a parancsikonokban h bármilyen nevet megadhatunk, nem kell neki kiterjesztés és semmi). Ha netán nincs az asztalon parancsikon semmi probléma. Szerezhetsz egyet akár a start menüből, vagy készíthetsz is. Megkeressük a TC-t a rendszerben. Ez általában a C-n van a totalcmd mappában. Van neki egy indító exe-je: TOTALCMD.EXE. Jobb gombbal rányomunk az exe-re: Parancsikon létrehozása. És már kész is a mappában egy: Parancsikon - TOTALCMD.EXE. Ezt másoljuk a parancsok mappába, átnevezés és kész.
  4. Próbáljuk ki: windwos + R írjuk be: total és más indul is.
Nem nagy trükk, de mégis meggyorsítja a számítógép használatát! Használjátok egészséggel! :)

Assembly, szakdolgozat

Re
Tegnap éjszaka elmerültem egy kicsit az assembly világában. Mikrovezérlők és perifériák (MP) nevezetű tárgyból kell egy projektet készíteni. Elsőre nem hangzik bonyolulnak: pénznem váltás, euróból forintba és vissza. Viszont egy ez intel 8051-es mikrovezérlőn kell megcsinálni, ami azért jelentősen megnehezíti a dolgot. Különösen, h nem túlságosan mélyek az assembly ismereteim, de ezen változtatunk :) Különösen, hogy Assembly c. tárgyból is kell segítenem ezt-azt. Este egyébként odáig jutottam a feladatommal, hogy az lcd kijelzőre elkezdtem számokat kiirogatni.

A szakdolgozattal haladgatok. A kereséssel voltak problémák, de úgy nézki, hogy ha nem is 100%-osan, de majdnem a tökéleteshez közeli állapotra sikerült megcsinálni. Ami probléma még van alég világos, de azon gondolkozom, hogy kell-e vele foglalkozni, a valóságban előfordulhat-e ilyen eset. Ha lesz kedvem, időm akkor készítek egy ábrát és leírom, hogy mi is a gond. Agyalok a megoldáson, de az picit bonyolítana a kódon és még átláthatatlanabb lenne. Most szerintem hagyom és felületre, szolgáltatásokra koncentrálok.
Lassan jó lenne már valós adatokkal is feltölteni. Azzal is lesz némi macera, ha nem kézzel gépelem be - amit nem fogok megtenni :D
Most h a keresés elfogadható megállók között megpróbálom kiterjeszteni a csomopontokra is (a felépítésből adódóan ezzel nem lesz sok baj) és az érdekes helyekre is (ezzel kell talán picit trükközni).
Iránytűt most még nincs kedvem rajzolni :)